| Zaparkuj | Wsteczny |

… czyli dla Agnieszki i nie tylko.

Co prawda nieczęsto zdarza mi się stołować na mieście, bo z różnych względów wolę zjeść w domu to, co sama przyrządzę, ale jeśli ktoś chciałby a nie wie gdzie, to poniżej wpiszę kilka miejsc, w których można najeść się do syta i nie wydać przy tym fortuny.

Swego czasu studiując, często podczas tak zwanych ‚okienek’ korzystałam z miejskiej gastronomii, ale to głównie na Ochocie. Teraz trochę się pozmieniało ale nie znowu az tak. Nadal są lokale, gdzie żurek kosztuje dwa złote i zapewne jest tak samo dobry jak ten co gdzie indziej wyczyściłby nam poł portfela. Nie przerywając snu.

W samym tylko Śródmieściu jest trochę takich miejsc:

* Bar Mleczny ‚Bambino’ na Kruczej 21 (żurek po 2 zeta, mielony po 4, ziemniaki po 2 i kompot za złotówkę)
* Bar Mleczny ‚Złota Kurka’ na Marszałkowskiej 55/73 (barszczyk czerwony po 1.20)
* Bar Mleczny ‚Prasowy’ na Marszałkowskiej 10/16 (pieczarkowa po 2.37, żurek 2.50, klopsiki w pomidorach 5.50)
* Bar Mleczny ‚Familijny’ (mój ulubiony) na Nowym Świecie 39 (grzybowa po 2.10, ziemniaki 1.20, bigos 3.50 lub kotlet za 4.30)
* Bar Mleczny Uniwersytecki ‚Karaluch’, Krakowskie Przedmieście 20/22 (pomidorowa za 1.23, pierogi z mięsem 3.26, bigosik 3.26)
* Bar Mleczny ‚Szwajcarski’, ul. Nowy Świat (bliżej Pl. Trzech Krzyży) – ale trzeba się upewnić czy jeszcze jest bo w necie nie podają cen, może więc franca się był zamknął
* Stołówka pracowniczo-studencka, Krakowskie Przedmieście 26/28, wejście od Oboźnej (obiad do 10 złotych)
* Stołówka na Polibudzie, plac Politechniki 1 (gdzie jest pysznie, tanio i jeszcze raz pysznie ale nie wiem jak wytłumaczyć jak tam wleźć)
* Bar Studencki ‚Eufemia’, ASP, Krakowskie Przedmieście 5 (obiad do 10 złotych możliwy choć nie tak tanio już jak w innych barach)
* sieć Green Way – pyszne jedzenie wegetariańskie, na które czasem wyskakuję z pracy (za 10 złotych można się napchać po sufit i to z ciastem) – Hoża 54, Krucza 23/31, Plac Bankowy 4, Szpitalna 6 (ulubiony i blisko), Świętokrzyska 30
* obiadowy Oscar w Alejach Jerozolimskich tuż przy Rondzie De Gauille’a (dawna Redakcja), w którym wciąż trwa urodzinowa promocja a wraz z nią wielki talerz rozmaitości z grilla za 5.90.

Voila

Nie wiem jak Wy ale ja z całego jedzenia na mieście, które pamiętam z czasów akademickich, najbardziej lubię właśnie mleczne bary. Za stołówkową atmosferę, zaglądanie sobie w talerze z wzajemnością, nawoływania Pani W Czepku znad parującego klopsami i wielkim zupnym garem bufetu i tych ludzi, z których każdy po kawałku tworzył tych miejsc historię. Choć niósł też swoją własną.

Na pewno znalazłoby się jeszcze trochę takich smakowitych i niedrogich obiadowni (zwłaszcza, że tu tylko te w centrum wypisałam), ale tyle wyszperałam na gorąco. Miejsca pamiętałam a co do dokładnych adresów (których nigdy nie pamiętam, ale przecież nie będę tłumaczyć, że ‚za zielonym kioskiem trzecie drzewo w lewo’) upewniłam się w necie. Jak widać – da się. Trzeba tylko poszukać. A najlepiej mieć zaprzyjaźnionych studentów na podorędziu – podpowiedzą, polecą a może nawet podprowadzą :)

 • Napisane przez pepegi w dniu 2006/11/30.

  no, chyba se wydrukuję, na wypadek, gdyby mnie tam zagnało! dzięki!
  ja raz z autochtonem jadłem w jakiejś wojskowej stołówce jeszcze, spokój, smacznie, kulturka i tanio. i gdzieś po drodze z ministerstwa środowiska na stadion gwardii, tyle że to była piwna droga, więc mogła być niezbyt prostolinijna ;-)

 • Napisane przez melissa w dniu 2006/11/30.

  :-) Ciekawe, że mnie też dziś obiadowo natchnęło, ale domowo raczej.

 • Napisane przez papierowka w dniu 2006/11/30.

  widzę, że Koleżanka bywała w lokalach publicznych:)
  dobrze wiedzieć…kto wie, może się przydać w przyszłości!:)

 • Napisane przez Klu w dniu 2006/11/30.

  Zasiałaś barowo-mleczną nostalgię – i zdaje się słychać krzyk pani z okienka: po leniwe i ruskie raz prosżę! Pomidorowa bez śmietany! Rewelacyjne smaczki i barywy folklor… ach te typy dojadające resztki, pani zgarniająca do prywatnego naczynia to co niedojedzone z talerzy. Kiedyś memu kumplowi zjdzono ledwie zaczętą zupę w czasie gdyu się udał do okienka po okraszoną kaszę gryczaną…

 • Napisane przez crazy-house w dniu 2006/11/30.

  O rany, tyle wspomnien przywolalas!! z czasow Lo i pierwszych 2 lat studiow… :)

 • Napisane przez Ewwwa w dniu 2006/11/30.

  Jejku, jak dawno nie byłam w barze mlecznym! Pamiętam Karalucha z moich lat studenckich (wczesne siedemdziesiąte). Poszłam kidyś z koleżanką na barszczyk czerwony i kasze gryczaną. Pani Barowa podała nam kubki z barszczykiem mocnym gestem, rozchlapując część zawartości. Ja, jako pokorne cielę wzięłam swój, ale moja koleżanka, istota przebojowa, zażyczyła sobie, żeby pani Barowa wytarła jej kubeczek. I prośba jej została spełniona bez słowa – pani wyjęła spod lady ścierkę w kolorze ciemnoizabelinowym i wytarła kubek. Do dziś pamiętam minę mojej koleżanki!

 • Napisane przez Mysz w dniu 2006/12/01.

  O, a mnie mama wczoraj zaprosiła na mielonego z buraczkami i kompotem do baru „Puchatek” :)

 • Napisane przez Bornagainst w dniu 2006/12/01.

  Swego czasu był organizowany Rajd Zupy Mlecznej, którego celem była lokalizacja barów mlecznych i tanich knajp wege w całej Polsce.

  Przyznaję się,że jestem smakoszem barów mlecznych. Te w Wawie nie są wcale tak rewelacyjne. Raczej poniżej średniej krajowej.

 • Napisane przez Bajka w dniu 2006/12/01.

  zgadzam się, bo nie ma jak krakowskie (czyt: najlepsze) ale kilka znajdzie się także powyżej :)

 • Napisane przez agnieszka w dniu 2006/12/01.

  Bajeczka, dzięki! Ale mi ułatwiłaś zadanie :) Zawsze w wakacje mam zamiar się wybrać tropem mlecznych barów, ale jakoś nigdy mi nie wychodzi.

  Familijny znam i Prasowy też (kluchy śląskie, WIELKA porcja – przynajmniej jak na mój żołądek).

  I nie jestem niedowiarkiem, tak tylko z ciekawości spytałam ;P

  Niezależnie od wszystkiego, strasznie się wzruszyłam, że napisałaś notkę espeszyli for mi :)

  Wielka buźka dla Ciebie :*

  Być może kiedyś będę mogła się jakoś odwdzięczyć (nigdy nie mów nigdy :))

  Pozdrawiam gorąco i znikam na miesiąc w miejscu bez netu :(

  Trzymajcie się :)

 • Napisane przez nie-po-kolei w dniu 2006/12/01.

  Oj, fala nostalgii… Jedna tylko nieścisłość (chyba) – o ile mi wiadomo Szwajcara już dawno nie ma. A w Familijnym to najlepiej brać paszteciki barowe :) A na Krakowskim Przedmieściu – kotlety z fasoli w sosie pomidorowym.

 • Napisane przez ~Arek w dniu 2014/11/15.

  Smaczny obiadek w postaci pierogów, bigosiku albo placka po węgiersku można zjeść w Zapiecku. Ceny nie za wysokie a jedzenie smaczne:)

 • Napisane przez ~Katarzyna w dniu 2015/12/04.

  To ja jeszcze dodam od siebie wyjątkowe miejsce znajdujące się na Białołęce, a mianowicie Gospoda Zbójnicka :) Do tej pory śnią mi się po nocach placki zbójnickie, które tam jadłam przy okazji rodzinnego obiadu. Świetne miejsce, naprawdę polecam :)

 • Napisane przez ~WszystkoWszystko w dniu 2017/02/10.

  A jeżeli chcecie dobrze zjeść do kawki to polecam Dom Kresowy :) Zobaczcie sobie na ich stronie :)

Zostaw komentarz

Subskrybuj komentarze


 • RSS